Menu

Magnez: skurcz jednym z efektów niedoboru pierwiastka

Nasz organizm potrzebuje do życia przede wszystkim białek i energii zdobywanej dzięki cukrom i tłuszczom. Jest to jednak naprawdę potężnie skomplikowany mechanizm, który do pracy wymaga także całej masy dodatkowych substancji chemicznych, bardziej i mniej złożonych. Jedną z nich jest magnez, nie mylić z magnesem, którego bardzo duże ilości znajdują się w kościach, ale oprócz tego można go znaleźć w mięśniach i zazwyczaj to właśnie tam w pierwszej kolejności odczujemy efekty jego niedoboru. Magnez skurcz wywołuje w reakcji świadomej na impuls naszego mózgu, ale podobną, znacznie silniejszą reakcję można wywołać, kiedy magnezu jest za mało. O czym też należy pamiętać, nie tylko sam magnez skurcz Mozę powodować.
Magnez i skurcz mięśnia

Nasze mięśnie w czasie kurczenia się poniekąd zsuwają się ze sobą. Proces ten na poziomie komórkowym wygląda tak, że odpowiednie struktury komórek pod wpływem magnezu i impulsu elektrycznego się kurczą wciągając na siebie inne struktury mięśnia, przez co ulega on efektywnemu skróceniu i w ten sposób podnosimy chociażby rękę czy nogę. Jest to naprawdę genialny mechanizm, który nie wymaga wcale bardzo dużo energii, a do tego jest w stanie wytworzyć godne podziwu siły. Problemem z nim jest fakt, że sterowany jest on zdalnie z bardzo dużej odległości. Informacje o konieczności skurczenia się dochodzą do mięśnia z mózgu poprzez sygnał elektryczny, który najpierw włącza, a potem wyłącza fazę skurczu. By nasze mięśnie mogły odpowiednio wykonywać rozkazy z mózgu, konieczne jest istnienie odpowiedniej ilości magnezu, który pomaga w przenoszeniu i właściwej interpretacji impulsu elektrycznego.
Bolesne skurcze

Zwykły skurcz mięśnia umożliwia nam normalne poruszanie się i nie ma z nim żadnych problemów. Czasami jednak pojawiają się bolesne skurcze potrafiące nawet wyginać kończyny. Spowodowane jest to często niedoborami magnezu, przez co komunikacja mózgu z konkretnym mięśniem jest silnie zaburzona. Są one domeną głównie sportowców, którzy przy dużym wysiłku i zapotrzebowaniu na energię „wypłukują” sobie magnez z mięśni i nie są w stanie go dostarczyć odpowiednio szybko, by naprawić ubytki. Zdarza się jednak, że takie skurcze powstają w wyniku działania niektórych leków, zwłaszcza diuretyków, a także są efektem długotrwałej nierównowagi elektrolitowej. W takim wypadku bardzo skuteczne jest podawanie suplementów diety, które zawierają bardzo duże dawki magnezu. Jeśli jednak takie środki nie pomagają, należy wybrać się do lekarza i omówić z nim ten problem. Istnieje szereg schorzeń, które także objawiają się niekontrolowanymi skurczami mięśni.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz